Terapia Ręki

Obserwując swoje dziecko, widzisz, że niezbyt dobrze radzi sobie z czynnościami manualnymi? Wszelkie umiejętności związane z rysowaniem i pisaniem sprawiają mu trudność? A może rzuca się w oczy problem z zapinaniem guzików, suwaków lub wiązaniem sznurowadeł? Niezależnie od przyczyny trudności, Twoje dziecko na pewno potrzebuje usprawnienia rąk. W Śląskim Centrum Rozwoju Dziecka możesz skorzystać z fachowej diagnozy specjalistów, a następnie terapii ręki. Nasi certyfikowani terapeuci służą pomocą wszystkim małym posiadaczom nieposłusznych rączek.

Co to jest terapia ręki ?

Terapia ręki jest terapią ruchową, skupiającą swe działania przede wszystkim na górnych kończynach oraz obręczy barkowej, lecz swym zasięgiem obejmującą również całe ciało. Jej celem jest usprawnienie ruchów rąk, czyli zdolności manualnych.

Przebieg zajęć terapii ręki

W ramach terapii dziecko wykonuje szereg ćwiczeń wzmacniających mięśnie rąk, stymulujących czucie powierzchniowe lub głębokie, usprawniających umiejętność chwytania, doskonalących koordynację wzrokowo – ruchową i współpracę ręki prawej i lewej. Ćwiczenia są wprowadzane etapowo, poczynając od tych aktywizujących całe ciało, poprzez obręcz barkową, w kierunku dłoni, aż po palce. Poszczególne sesje odbywają się indywidualnie lub w niewielkich grupach

Terapia ręki – motywacja i zabawa

Kluczowa dla efektywności terapii jest motywacja dziecka. Terapia ręki jest metodą pracy, która daje prowadzącemu duże możliwości i wolność w zakresie doboru ćwiczeń i technik. Zależnie od etapu pracy i aktywizowanego obszaru, wykorzystywać można wszelkie adekwatne do celu zabawy ruchowe, taniec, gimnastykę, działania artystyczne i wiele innych aktywności. Przebieg zajęć w ogromnej mierze uzależniony jest od wyobraźni i kreatywności terapeuty. Z przyjemnością możemy stwierdzić, że cech tych nie brakuje specjalistom pracującym w naszym Centrum. Zawsze chętnie sięgają oni po rozwiązania jak najbardziej atrakcyjne dla dziecka, pamiętając, że dobra zabawa równa się większej motywacji do działania.