Rehabilitacja Ruchowa

Twoje dziecko ma opóźnienia w sferze rozwoju ruchowego, wynikające z niepełnosprawności, zaburzeń lub zespołu genetycznego? A może zaobserwowałeś u niego wadę postawy – garbienie się, krzywienie nóg? Niepokoi Cię pozycja, jaką przyjmuje niemowlę leżące w łóżeczku? Wymienione objawy są wskazaniem do skonsultowania się z rehabilitantem, który pomoże rozpoznać problem i wdroży odpowiednią terapię. W Śląskim Centrum Rozwoju Dziecka uzyskasz wsparcie najlepszych specjalistów w tej dziedzinie, którzy indywidualnie rozpatrują problem każdego pacjenta.

Czym jest rehabilitacja ruchowa ?

Rehabilitacja ruchowa jest terapią, której naczelnym założeniem jest przywrócenie danej osobie optymalnej dla niej sprawności fizycznej. Z rehabilitacji korzystają osoby w różnym wieku i z różnorodnymi dolegliwościami.

Kto powinien z rehabilitacji skorzystać

 Z rehabilitacji ruchowej z pewnością powinny skorzystać osoby z niepełnosprawnością, niezależnie od jej stopnia i podłoża. Rehabilitacja będzie również wsparciem dla osób, które  nie będąc niepełnosprawne, napotykają jednak różnego typu trudności w sferze ruchowej. Trudności takie występują w przebiegu niektórych chorób, a także w procesie rozwojowym dzieci. Warto tu wspomnieć choćby o wadach postawy, wzmożonym lub obniżonym napięciu mięśniowym, asymetrii ułożeniowej, koślawości kolan i stóp oraz wielu innych dolegliwościach.

Popularność rehabilitacji ruchowej

Z dobrodziejstw rehabilitacji korzysta lub korzystała w przeszłości, niemal każda osoba z niepełnosprawnością. Nic w tym dziwnego, bo jej pozytywne efekty bezpośrednio przekładają się na jakość życia. Sprawność ma przecież wpływ na stopień samodzielności i niezależności, które są niezwykle istotne dla każdego z nas. Niestety, rzadziej po pomoc rehabilitanta sięgają osoby ogólnie sprawne, lekceważąc nawracające „drobne” dolegliwości – jak ból kręgosłupa, kolan, itd. Niesłusznie – ignorowanie problemu może go jedynie pogłębić.

Rehabilitacja ruchowa dzieci i młodzieży

Specyficzną grupę, do której kierowana jest rehabilitacja ruchowa, stanowią dzieci i młodzież. W ich przypadku najważniejsze jest bowiem osiągnięcie sprawności, która pozwoli im na swobodny rozwój – w różnych aspektach funkcjonowania. Rehabilitacja ruchowa najmłodszych musi również uwzględniać możliwości i potrzeby psychofizyczne oraz emocjonalne, charakterystyczne dla poszczególnych etapów rozwojowych.

Metody rehabilitacji ruchowej

Warto pamiętać, że każda dostrzeżona nieprawidłowość w rozwoju ruchowym, powinna być poddana ocenie specjalisty, który rozwieje wątpliwości rodzica, a w razie potrzeby wdroży odpowiednie postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne. Terapia dobierana jest zawsze indywidualnie dla konkretnego dziecka. W pracy rehabilitacyjnej wykorzystywanych jest wiele różnorodnych metod, spośród których wymienić można między innymi:
– metodę PETO,
– metodę NDT Bobath,
– metodę Vojty,
– terapię funkcjonalną ręki,
– terapię integracji sensorycznej,
– terapię wad stóp wg. Zukunft-Huber.